uTorrent – efektywny sposób na pobieranie torrentów

uTorrent – efektywny sposób na pobieranie torrentów

uTorrent, a właściwie µTorrent – jest to jeden z najpopularniejszych programów stworzony z myślą o skutecznej i szybkiej obsłudze torrentów. Zaprojektowany i na bieżąco ulepszany przez amerykańskie przedsiębiorstwo BitTorrent Inc. Torrenty to pliki o niewielkim rozmiarze, których przesyłanie odbywa się na zasadzie peer-to-peer (P2P). Model P2P opiera się na tym, że każdy kto pobiera dany plik, udostępnia go automatycznie innym użytkownikom internetu.

Szeroki wachlarz zastosowań programu

Poza samym ściąganiem plików torrentowych, uTorrent zajmuje się także regulacją ustawień dotyczących procesu samego pobierania. Program umożliwia:

  • podjęcie decyzji czy chce się pobrać jeden czy też większą liczbę plików jednocześnie
  • ustawianie kolejki plików do pobrania
  • nadawanie priorytetów określonym zadaniom
  • modyfikacje ustawień dotyczących limitu transferu (zarówno pobierania jak i wysyłania).

uTorrent wyposażony jest w technologie streamingu, która umożliwia wyświetlenie zawartości danego pliku przed jego pobraniem. Program wyposażony jest w wyszukiwarkę torrentów z całego świata.  

Obsługa i wymagania techiczne 

Program zajmuje bardzo mało miejsca na dysku (6 MB). Dostępny na Windowsa XP/7/8/10, Linuxa, MacOS, a także w wersji mobilnej na Androida.

Pierwsza wersja uTorrenta (https://programy.net.pl/program,utorrent.html)  została wydana w 2005 roku i z biegem czasu jest ulepszana i aktualizowana. Najnowsza wersja to 3.5.5 z 22.10.2019. Program ten dostępny jest w kilkudziesięciu wersjach językowych, w tym także w języku polskim.